Choď na obsah Choď na menu

časť tretia – práca so svetlom

V prvých dvoch častiach sme sa venovali jednoduchým veciam, teraz sa posunieme trošku ďalej, budeme pracovať so svetlom.

Pri fotení je dôležité  všímať si svetlo, nielen pri fotení rastliniek, ale stále. Jediné čo človek vie, že nemá fotiť proti svetlu, ale niekedy takéto fotky majú tiež svoje čaro. Samozrejme, že ak chceme mať na zábere dokonalé vytŕnenie, alebo tvar či farbu kvetu, malo by byť svetlo za našim chrbtom, alebo hore nad rastlinkou. V minulom článku som už spomínala fotenie na slnku a v tieni. Na slnku má fotka niekedy až romantickú farbu, ale dokonalé tvary sa nám v tom silnom svetle stratia. Ak chceme vidieť presné obrysy rastlinky, treba spraviť fotku síce vonku, ale rastlinku posunúť do polotieňa. Umelecké podanietvaru rastlinky (napr. gruzoňáky) môžeme vyskúšať fotiť proti svetlu. Ak je zaujimavý tvar rastlinky alebo kvetu a chcete na tento tvar upozorniť, treba to skúsiť.  Najlepšie podvečer, keď je slnko nízko, vyložiť si črepník na vyššiu podložku, na stolík, na stoličku.Alebo ešte väčšia odvaha, skúste proti svetlu lampy. Z rastlinky budú síce len jej obrysy, ale môže to ukázať veľmi pekne.

Použitie blesku pri fotení rastliniek nemusí byť vždy dobré, farby sú skreslené, prepálené, vznikajú tiene, ktoré deformujú rastlinu. Ak to nie je možné inak, treba skúsiť použiť aj silnejšiu lampu. Buď nech svieti zhora, alebo spredu, tak trochu proti nám. To trochu zmierni tiene, ktoré vzniknú bleskom. Kto má možnosť manipulovať s nastavením fotoaparátu nech skúsi ubrať silu blesku. Ďalšia možnosť je fotiť s tzv. predbleskom, to je to čo sa používa na fotenie aby neboli červené oči. Najprv blesk bleskne, svetlo sa „rozleje“ po miestnosti a potom cvakne uzávierka. Tiene na okolí nie sú také ostré. Niektoré fotoaparáty, hlavne zrkadlovky, majú ešte extra funkciu s predĺženým časom blesku a potom cvakne uzávierka objektívu.

Ostrý zrak a pevnú ruku Vám želá Erika.

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.