Choď na obsah Choď na menu

časť štvrtá – práca s clonou fotoaparátu

Táto  časť našej fotoškoly bude pre tých, ktorí majú fotoaparát s možnosťou nastavenia priority fotenia, teda nie len automat, ale či je našou prioritou nastavenia clona, alebo čas. Nastavenie času možno nevyužijete, ale nastavenie clony je úplne bežné.  Poznali ste to na tých starých fotoaparátoch, že pred fotením na ňom bolo treba niečo nastaviť, nejaké číselká, ktorým sme nerozumeli. Tak toto je ono, len s tým rozdielom, že  si nastavíme len jedno „číselko“ a ostatné nám dopočíta automat. To najpoužívanejšie je clonové číslo. Na displeji ho nájdeme pod označením (najčastejšie) AV – a sú to hodnoty napr. 5,6 / 9 / 11 / 13 / . Je to  (jednoducho povedané) veľkosť otvoru na akú sa nám otvorí  objektív, koľko svetla prepustí. Čím vyššie číslo, tým je viac „prižmúrený“. Preto ak fotíme pri zamračenej oblohe, máme číslo napr. 5,6 alebo 6,3 a naopak, pri veľkom slnku, alebo vysoko v horách použijeme 13, alebo 16 až do... niekedy pri mori až 23.  Ale čo sa týka kaktusov, my budeme používať doma, alebo na výlete, od čísla 5,6 až po 11, alebo 16. Ale dá sa to použiť aj na iný efekt. Také stručné vysvetlenie by bolo, že čím máte vyššie číslo, tým  väčšia  plocha okolo hlavného objektu je ostrá.  Ak chcete mať na fotke ostrý len kaktus, veď pozadie nie je dôležité, tak si nastavte clonu 5,6 alebo 6,3. Aj vtedy ak fotíte na slnku.  Dĺžku uzávierky (to je to, ako dlho bude objektív „otvorený“)  si fotoaparát dopočíta, fotka bude aj tak dobrá. O to sa nebojte. Ale ak fotíte skupinku ľudí, je lepšie ak je čo najlepšie svetlo a clona napr.9 alebo 11, aby bolo všetci ostrí, nie len tí v strede. Nie vždy je možné fotiť skupinu ľudí s veľkou clonou. Ak nám to počasie nedovolí, tak nech tí ľudia nestoja do oblúku, ale rovno v jednej línii, nech sú približne rovnako zaostrení. 

Moje odporučenie na to aby ste zistili rozdiel v nastavení AV: Vyberte si pekný deň s dostatkom svetla a foťte vonku. Dajte rastlinku na stoličku alebo stôl a ako pozadie si zvoľte záhradu. Fotoaparát nastavte na prioritu fotenia AV a nastavte číslo 5,6 . Ostrite len na kaktus, ale aby bola v zábere aj záhrada. Druhú fotku spravte s nastavením AV na 11 alebo 13,  a foťte to iste, zaostriť na kaktus. Výsledné fotky by mali byť nasledovné: 1.fotka – kaktus ostrý, pozadie rozostrené. 2.fotka – kaktus ostrý, okolie ostré (alebo aspoň podstatne ostrejšie).

Tak toto je hlavné využitie clonového čísla. Ešte moje doporučenie, ak fotíte rastlinky doma, dajte ich pred také pozadie, ktoré kontrastuje s rastlinkou.  So svetlým kvetom tmavé, s tmavou rastlinkou svetlé, hlavne aby bolo jednofarebné.

Ostrý zrak a pevnú ruku Vám želá Erika.


 

 

 

 

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.