Choď na obsah Choď na menu

časť prvá – základy fotenia

Možno by niekoho mohla zaujímať aj taká (popri kaktusárčení) menej podstatná vec, ako si odfotiť svojich miláčikov, aby sme sa mohli pochváliť, ako sa nám darí.

V prvej časti rozoberiem takú možnosť ako má asi väčšina, že fotí na malý digitál. To znamená, že automatika, a čo je najhoršie, ešte aj automatický blesk. Pre majiteľov takýchto možností je  pár najdôležitejších rád.

Takže  KOMPOZÍCIA.

Samozrejme, že ak fotíte zbierku ako celok, tak nefotíme proti slnku, alebo proti svetelnému zdroju.  Vtedy zničíme všetky prirodzené farby a ostane nám len vyprašivelý záznam. Tak isto si poriadne pozrime čo vlastne chceme mať na zábere. Starú šopu ? Rebrík opretý o skleník ? Alebo nebodaj voľne pobehujúceho psa ? Nie, fotíme kaktusy, takže nech je na zábere zbierka, alebo skleník (ak je fotka ako dokument), poprípade aj s kúskom záhradky ak je okolie pekne upravené, zelené, alebo s množstvom ďalších rastlín. Tak isto si skontrolujte či vám niekto zrovna nevkračuje do záberu.Aj keď sa tomu  nedá vždy vyhnúť, tak dbáme na to, aby nám dotyčný aspoň nezakrýval dôležitú časť objektu. Radšej spraviť dva zábery, každý z iného miesta, ako doma zistiť, akú mal majiteľ  záhradnú hadicu, alebo kam odkladá nepotrebné kvetináče.  Pozrite sa na displej, poprípade do hľadáčiku, čo všetko vidíte. Možno stačí spraviť krok dopredu alebo do boku a záber je lepší.  Na zábere musí byť jasne vidieť čo fotíte: fotím skleník, fotím okolie skleníka, fotím vonkajšiu skalku, a pod. Iné je keď si chceme  odfotiť technické veci, tam je kompozícia menej dôležitá, veď preto aby sme zachytili inšpiráciu ako vyriešiť zavlažovanie alebo zatienenie, alebo podobné veci, na to nemusíme mať fotku super kvality. Najväčšia chyba záberov je, keď nezainteresovaný človek pri prezeraní si vašich záberov nevie vydedukovať, čo vlastne bolo cieľom fotenia, čo sa vám zdalo také dôležité a pekné, že ste si to chceli odfotiť.  Ale toto platí nielen pri fotení kaktusov. 

O level vyššie je v kompozícii ďalší tip, a to je tzv. zlatý rez.  Pre tých čo o tom nepočuli je jednoduché vysvetlenie.  Ak fotíte predmet, alebo objekt, alebo človeka v priestore, skúste ho nefotiť v strede záberu. Zaostrite na neho a posuňte obraz tak, aby bol objekt v 1/3 a zvyšné 2/3 sú vedľa neho.  Príklad: fotíte kolegu pri veľkom kaktuse v záhrade. Spravte záber tak, aby bol v prvej tretine (alebo v poslednej, podľa toho do ktorej strany je otočený) a na zvyšku záberu bude okolie, záhrada. Zdôrazňujem - zaostriť na neho, podržať zaostrenie a posunúť záber, aby bol ostrý obraz na ňom.

Fotenie jednotlivých rastliniek. Ak fotíte doma svoje rastlinky, tak sa zamyslite nad tým, čo je okolo nich. Ak sa dá, radšej rastlinku preneste pred jednofarebné pozadie. K bledej stene, na jednofarebnú dlažbu, na zelený trávnik a pod. Ak je rastlinka väčších rozmerov a nie je možné ju preložiť na iné miesto, tak bude lepšie ju fotiť z menšej vzdialenosti  v tomto prípade nepoužiť zlatý rez, ale dať ju do stredu záberu a zaostriť priamo na ňu. Samozrejme si skontrolovať okolie aby sme nefotili štetec, zlomený kvetináč alebo zdochnutú muchu. Niekedy aj zapichnutá menovka pokazí záber (ak tá menovka nie je úmyslom aby sme si zapamätali meno). Ja to robím tak, že to cvaknem 2x, s menovkou aj bez nej.

Myslite na to, že nie vždy je dôležité, aby bol kaktus na fotke celý, Ak jeho tvar alebo okolie nedovoľuje odfotiť ho celý, skúste len časť jeho tela. Vyberte si najkrajšie vytŕnenú časť alebo kvet. Použite zlatý rez.  Ešte môžem odporučiť (ak je taká možnosť) odfotiť rastlinku na slnku a druhý záber zatieniť a v chládku.  Boli by ste  prekvapený, aký je to rozdiel vo farebnej škále.

Ak nie ste si istý dobrým záberom, tak spravte radšej väčší záber a doma si ho v počítači orežete ako sa vám bude viac páčiť. Ale o tom čo a ako upraviť bude ďalší článok. Veď to je tá najväčšia výhoda digitálu, že nacvakať môžem aj 20 záberov jednej rastlinky, vymazať sa dá vždy. Ale keď sa vrátite po 500 kilometroch domov, tak už ďalší záber tej istej rastlinky nespravíte.

Ostrý zrak a pevnú ruku Vám želá Erika.

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.