Choď na obsah Choď na menu

časť druhá – spracovanie a jednoduchá úprava

Keď sme si už tých svojich miláčikov pofotili, alebo sme si priniesli fotky z nejakého pekného výletu, a máme ich v počítači, ideme ich upratať. Ako to robím ja ?Keďže z bežnej dovolenky si vždy donesiem okolo 700 fotiek a z kaktusárskeho výletu to býva „len“ okolo 300, tak začínam s tým, že si fotky pootáčam a vymažem neostré, rozmazané zábery. Teraz si vymažte zdvojené zábery, zábery ktoré sa vám nepáčia – a buďte neľútostní. Ak už máte len tie, ktoré stoja za to, potrebujeme nejaký program na úpravu fotiek. Každý počítač má nejaký svoj jednoduchý grafický program, minimálne skicár. Moje odporúčanie je, stiahnite si z internetu picassa. Je to ten najjednoduchší program na úpravu fotiek, ktorý sa tvári ako photoshop. Tu si môžete fotky dokorigovať. Máte fotku proti slnku a nevymazali ste ju ? Škoda, ale skúste nastavenie kontrastu a jasu. Nebojte sa fotku orezať. Vkročil vám niekto do záberu ? Odstrihnite ho. Ten starý rebrík a pohodená krhla je predsa v zábere ? Odstrihnite ich. Nebojte sa skúšať orezy fotiek, každý krok sa dá vrátiť naspäť keď ste s ním nespokojní. Ak ste sa snažili dať na moju radu a použili ste zlatý rez, teraz vidíte výsledok. Ak sa vám to nepodarilo, skúste to doriešiť orezom fotky. Fotka tak získa dojem, že ju fotil niekto, kto sa tomu rozumie. Orez fotky môžete použiť aj v takom prípade, že ste si odfotili napr. kvet, spravte zlatý rez takým spôsobom, že sa zameriate na jeden ostrý detail a spravíte malý výrez. Pokiaľ má fotoaparát dosť pixelov, tak aj po oreze vám ešte ostane dostatočne veľká fotka na spôsob macro fotografie (macro – drobný detail). Ak máte pocit, že je fotka neostrá, je to možnosť ju digitálne doostriť. Ale s touto funkciou narábajte jemne aby to nepôsobilo umelo. Inak obraz ostane zrnitý, s vysokým kontrastom, dokonca s rozdvojenými kontúrami. Veď si to vyskúšajte. Niekomu stačí toto na úpravu fotiek, ale potom je tu ešte možnosť farebného tónovania, zmeny kontrastu, príp. vytvorenie čierno-bielej fotky. To odporúčam skôr pri detailoch tŕňov, alebo iných fotkách, kaktusy sú krásne farebné.

Skúšali ste fotiť jednu rastlinku na slnku a v tieni ? Vidíte ten rozdiel farieb ? Pokiaľ chcete fotku krásnu farebnú, plnú života, tak je asi krajší ten slnečný záber. Ale pokiaľ chcete mať na fotke všetky kontúry, priehlbinky, pichliačiky a podobné detaily, tak je lepšie fotka z tieňa. Tu vidíte skutočný tvar rastlinky nezdeformovaný slnečným tieňom a spektrom farieb vrhaných na priamom slnku.

Nezabudnite si zábery pravidelne ukladať. Odporúčam „uložiť ako...“ a pod tým istým názvom, len za číslo fotky dať písmenko „a“, alebo „b,c,d..“  ak ste robili rôzne úpravy. Takto vám fotky zostanú uložené pekne za sebou a klikaním si pozriete postupné zmeny na nich.

Ak máte takto spracované všetky fotky, tak je to takmer hotové. Ale nezabudnite, nemusíte za každých okolností niečo meniť na fotkách, ak sú zábery dobré, tak načo.

Teraz prichádza otázka, čo chcete robiť ďalej s fotkami ? Ak ich nebudete zverejňovať na internete ani posielať mailom, tak si ich vytrieďte. Do jedného priečinku si dajte detailné fotky, do druhého fotky záhrady, do tretieho napr. technické nápady a pod. Pri hľadaní fotiek sa vám to zíde. Alebo si ich vytrieďte podľa majiteľov skleníkov. Alebo podľa druhov rastlín. Takéto upratovanie oceníte dodatočne. Každá fotka sa dá premenovať, ak treba, využite to.

Ak budete fotky zverejňovať, odporúčam ich zmenšiť. Buď sa zmenšujú v pomere (napr. 50% veľkosť) alebo si priamo zadáte šírku fotky a výška sa automaticky doráta, alebo opačne. Na zverejňovanie fotiek odporúčam dĺžku tej dlhšej strany 1000 – 1200 bodov, na posielanie mailom aj menej, viac vám ich do mailu vojde. Ak si chcete dať fotky v budúcnosti aj tlačiť, nepoužite zmenšenú fotku, tlačte pôvodnú veľkosť, bude krajšia. Jedna z výhod zmenšenia fotiek na web je, že vašu fotku si nikto bez vášho vedomia nevytlačí vo veľkom formáte, ak aj vytlačí, bude zrnitá a neostrá. Tu sa vám vyplatí to, že ste si pri úpravách ukladali fotky pod druhým názvom (alebo s koncovkou k pôvodnému názvu) a upravené si môžete ľubovoľne zmenšovať. K originálu sa dá vždy vrátiť.

Pre tých, čo si chcú vyskúšať aj iný program na úpravu fotiek, odporúčam Zoner. Je viac verzií, ale podstata ostáva. Je to však program, ktorý sa kupuje. Ale je jednoduchý, dokáže veľa, je výborný. Pre ešte pokročilejších je tu Adobe Photoshop.

 

 

Ostrý zrak a pevnú ruku Vám želá Erika.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.