Choď na obsah Choď na menu

Výlet za skleníkmi južného Slovenska.

19. 5. 2012

Tento rok sme si vybrali južné Slovensko. Začali sme Nitrou, u priateľa Halamu. Skleník "akurátnych" rozmerov nás privítal svojou pestrosťou, vynaliezavosťou a hlavne milým majiteľom. Tu sme si obkukali skvelé nápady a techniky ako sa dá pestovať, a hlavne zimovať toľká krása.

Druhá návšteva bola v dedinke so zaujímavým názvom Cabaj-Rígler. Priateľ Dušan Kĺbik nás privítal už svojou skalkou pred domom, z ktorej sme boli na mäkko. A o obrovskom skleníku, ktorý je snom každého kaktusára ani nehovorím. Dvor pri domčeku mal tiež zaujímavý a myslím, že na starostlivosť aj dosť náročný.

Tretia návšteva patrila nášmu, dá sa povedať už dobrému známemu kaktusárovi Behúlovi. Tu v Komjaticiach sa venuje veľkej zbierke kaktusov, ale mám pocit, že už hlavne sukulentov. Skleník už celkom  slušných rozmerov hýril pestrosťou. Odporúčam všetkým sukulentárom.

Štvrtú návštevu sme mali namierenú do Tvrdošoviec k priateťovi Baloghovi. Za malým dedinským domčekom nás vítal skleník, teda v tomto prípade skôr veliký fóliák s pestrou zmesou pichľavej a nepichľavej krásy. A čo sa nevošlo do neho, tak sa vošlo do susedného skleníka, ktorý by už tiež potreboval nafúknuť, lebo v ňom bolo poriadne husto.

GPS navigácia nás ako ďalší cieľ doviedla do Hurbanova. Tu u pána Klotova sme videli ako sa dá skleník nafúknuť keď je tých exemplárov už naozaj moc. No priznávam, nenafúkol ho, ale postavil nový skleník, v ktorom by mohol pestovať aj palmy. Tu už boli aj také staré kúsky, ako oko zvedavca vidí skôr v botanických záhradách. Jediné čo tomuto skleníku môžem vytknúť je, že je tak ďaleko od nás a nemôžem si tam priniesť relaxačné kreslo. Dvaja synovia ktorí ma totálne zmiatli (pretože som si myslela, že sa jedná o jedného a toho istého chalana) nás odprevadili a rozlúčili sa s nami spolu s majiteľom krásnej zbierky.

Posledná návšteva bola u Lacka Fabiana. Tohoto človeka skúseným kaktusárom tiež netreba predstavovať. Jeho "vysokohorský" dvor so skleníkmi a fóliákmi má asi v sebe všetko čo vás napadne. Obdivujem jeho trpezlivosť pri predstave, že sa treba chystať na prezimovanie tejto zbierky. No koľko na to treba týždňov dovolenky ? Prehliadka jeho zbierky ohúri asi každého. (Kedy to ten chlap stihol nahromadiť ???)

Konštatovanie krásne stráveného dňa je zbytočné, počasie nám prialo ako keby bolo objednané. Vďaka patrí za všetko všetkým našim hostiteľom, milí, ochotní, priateľskí... Nebudem chváliť nikoho konkrétneho, pretože všetci boli úžasní. My sme si obohatili nielen kaktusárske zbierky, ale aj fotograafické zbierky.

Super strávený víkend. Chlapci ďakujeme.

 

Náhľad fotografií zo zložky južné slovensko

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.